راکتور

راکتورهای مورد استفاده در شبکه قدرت و صنایع عموماً راکتورهای شنت و سری بوده که گروه صنعتی آریا ترانسفو قادر به طراحی و تولید مطابق با آخرین استاندارد‌های بین‌المللی و خواسته مشتری می‌باشد.

 راکتورهای شنت (Shunt Reactor) 

راکتورهای موازی از اجزای حیاتی برای عملکرد کارآمد خطوط فشار قوی انتقال طولانی هستند. این تجهیزات به منظور اجتناب از افزایش غیرقابل کنترل ولتاژ، به ویژه در خطوط کم‌بار، خاصیت خازنی تولیدی در خطوط قدرت را جبران‌سازی می‌کنند. طراحی ساده و ساختار مکانیکی پایدار، راکتورهای موازی را به یکی از با صرفه‌ترین تجهیزات در جبران خاصیت خازنی در خطوط فشارقوی تبدیل کرده است.
راکتورها می‌توانند در دو طرحِ هسته‌ی مغناطیسی با فواصل هوایی یا هسته‌ی هوایی تولید شوند. راکتورهای بزرگ با هسته‌ی دارای فواصل هوایی معمولا به صورت پنج ستونه ساخته می‌شوند در حالیکه راکتور‌های کوچکتر به طور معمول به صورت پنج ستونه تولید می‌شوند.
در برخی موارد، یک سیستم نیازمند کنترل منعطف‌تر توان راکتیو است. در این شرایط یک راکتور موازی قابل کنترل با تپ چنجر تحت بار می‌تواند راه حلی بهینه باشد. ماکزیمم رنج تنظیم (مگاوار/ تعداد پله) اصولا به وسیله قدرت قطع کنتاکت‌های تپ چنجر و ماکزیمم  ولتاژ‌گذرای مجاز در طول سیم پیچ تنظیم ولتاژ و کنتاکت های تپ چنجر تعیین می‌شود.
راکتورهای موازی برای اپراتور شبکه قابلیت انعطاف بیشتری برای کنترل پخش بار و پروفیل ولتاژ فراهم می‌کنند. به این منظور، راکتورهای موازی با تپ چنجرهای تحت بار یا بدون تپ چنجر می‌تواند مطابق با خواسته‌های مشتریان طراحی و ساخته شوند.

 راکتور نقطه زمین (Neutral Grounding Reactors

این راکتورها با هدف کنترل امپدانس اتصال کوتاه در سیستم­‌های قدرت مورد استفاده قرار می­‌گیرند. این مجموعه قابلیت تولید انواع راکتورهای سری برای رژیم‌­های کاری مختلف را دارا می­‌باشد. امروزه استفاده از این تجهیزات برای محدود کردن جریان اتصال کوتاه در شبکه‌­های قدرت بسیار مرسوم می‌­باشد.