ترانسفورماتورهای خشک رزینی

1600kVA , 13.8/0.4kV

در ترانسفورماتورهای خشک رزینی از روغن به‌عنوان ماده عایقی و خنک کننده استفاده نمی‌شود و سیم‌پیچ‌ها در رزین خاصی قالب گیری می شوند. ترانسفورماتورهای خشک رزینی به روغن جهت خنک شدن و یا به‌عنوان عایق الکتریکی نیازی ندارند. لذا به دلیل عدم وجود روغن، خطر آلودگی خاک و منابع زیرزمینی و همچنین احتراق و خطر آتش سوزی کم می‌شود.
در ترانسفورماتورهای خشک به‌جای بوشینگ سرامیکی در قسمت‌های انتهایی، از عایق سیلیکون استفاده می‌شود. به این ترتیب خطر ترک خوردن سرامیک بوشینگ و نشت بخار روغن از بین می‌رود.
کاهش مواد قابل‌اشتعال، نیاز به تجهیزات گسترده آتش‌نشانی را کاهش می‌دهد. بنابراین از این دستگاه‌ها در محیط‌های سرپوشیده و نواحی سرپوشیده شهری نیز می‌توان استفاده کرد.
با حذف روغن در ترانسفورماتورهای خشک، نیاز به تانک روغن، سنجه سطح روغن، آلارم گاز و ترمومتر روغن کاملاً از بین می‌رود. بنابراین کار نصب آسان‌تر شده و تنها شامل اتصالات کابل‌ها و نصب تجهیزات خنک‌کننده خواهد بود.
از دیگر ویژگی‌های ترانسفورماتورهای خشک، کاهش تلفات الکتریکی است. یکی از راه‌های کاهش تلفات و بهینه کردن بهره برداری از ترانسفورماتور، نزدیک کردن ترانسفورماتور به محل مصرف انرژی تا حد ممکن است تا از مزایای انتقال نیرو به‌قدر کافی بهره‌برداری شود. با به‌کارگیری ترانسفورماتور خشک این امر امکان‌پذیر است.
همچنین به‌دلیل نوع عایق به کار گرفته شده در ساختار این نوع از ترانسفورماتورها، عملاً بروز تخلیه جزئی در حد بسیار پایینی می‌باشد.
ترانسفورماتورهای خشک بر خلاف انواع روغنی نیازی به نگهداری ندارند. در اصطلاح به این نوع از ترانسفورماتورها Maintenance Free نیز گفته‌می‌شود.
این ترانسفورماتورهای دارای سطح صدای پایین می‌باشند. این عامل نیز زمینه استفاده از این نوع ترانسفورماتورها را در مناطق مسکونی فراهم می‌آورد.
در ساختار ترانسفورماتورهای خشک رزینی، از رزین مایع استفاده می‌شود که پس از طی مرحله کوره به‌صورت جامد در می‌آید. در واقع هادی و رزین اطراف به‌صورت یک جسم صلب در می‌آیند. این عامل سبب مقاومت بیشتر ترانسفورماتور در برابر نیروهای اتصال کوتاه می‌گردد.
با توجه به موارد مذکور، این نوع ترانسفورماتورها در محیط‌هایی مانند برج‌های مسکونی، مراکز تجاری، فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز حساس و استراتژیک، مترو، تأسیسات زیر زمینی، فروشگاه‌ها، مناطق پر ازدحام، شبکه‌های آبرسانی، پست‌های پکیج و پست‌های موبایل استفاده می‌شوند.
آریا ترانسفو قابلیت ساخت ترانسفورماتورهای خشک با قدرت تا 3150 کیلو ولت‌آمپر و سطح ولتاژ تا 36 کیلوولت را دارد.

تصاویر ترانسفورماتورهای خشک رزینی